Kraniosakrální terapie/masáž

Kranium = lebka, sacrum = křížová kost 


Teorie a popis metody

Holistická (celostní) metoda, která vychází z osteopatie, v zahraničí je běžně předpisovaná jako součást rehabilitace. Název této metody vznikl z dvou důležitých oblastí našeho těla - hlavy a pánve. Právě mezi nimi proudí po páteři mimo jiné i tzv. mozkomíšní mok, který omývá, chrání, vyživuje a detoxikuje mozek a míchu. U každého člověka je po celý život pumpovaný tzv. kraniosakrálním systémem v určitém rytmu (asi 6-10x/min). Nazývá se také "dech života" :-) Tato pulzace se šíří do celého těla a způsobuje jemné roztahovaní a stahovaní tkání. V určitých místech vlivem více faktorů může docházet ke stagnaci proudění, čím se organizmus dostává do stavu nerovnováhy na různých úrovních (bolesti, nemoci, psychické problémy...)

Díky jemné, bezpečné, neinvazívní technice kraniosakrální terapie je možné aktivovat vlastní samoléčebné schopnosti znovuobnovovat přirozený stav rovnováhy = homeostázy. Většina lidí v dnešní době velmi pozitivně reaguje hlavně na ošetření hlavy, která bývá např. vlivem chronického stresu a přílišných podnětů zahlcená a přetížená, co může způsobovat blokády membrán kostí až migrény. Pocit dysharmonie, napětí a stagnující energie pozorujeme často i v jakýchkoliv jiných strukturách těla - čelisti, šije, záda, hrudník, bránice, břicho, pánev, ramena, kyčle, kolena, ruky, nohy, vnitřní orgány...

Pokud si to klient dovolí, v průběhu terapie se dostává do příjemného stavu hluboké relaxace až meditace, mění se frekvence mozkových vln, aktivuje a ladí se parasympatický nervový systém a tak celé tělo regeneruje. Spouští se proces harmonizace - tzv. "RESTART" systému :-). Nastává pocit hlubokého propojení, souladu se sebou samým a důvěry v život. Klienti často popisují pocity vyrovnanosti, vnitřního klidu, úlevy, pohody, svobody, plynutí...  V jemnosti je velká síla, díky které můžeme narazit i na místa, se kterými jsou spojené nepříjemné pocity. Je dobré o nich vědět a moci s nimi dále pracovat, ale naším cílem je dostávat se k zdravému jádru, posilovat své vlastní zdroje. 


Pro koho je terapie vhodná?

Organizmus člověka je komplikovaný celek, kde všechno souvisí se vším. Naše těla si pamatují a ukládají všechny prožitky, hlavně ty spojené s velkými nebo opakovanými emočními reakcemi, i když je mysl už dávno mohla vytěsnit z vědomí (tzv. buněčná paměť). U někoho je spouštěčem problémů například staré psychické zranění z dětství, u dalšího jizva po nedávné operaci nebo období životních změn. Záleží na způsobech, jakými jsme schopní reagovat a zpracovávat stresové podněty. Každé tělo je však moudré a dostatečně schopné, aby si pomocí vlastních zdrojů dokázalo poradit. Kraniosakrální terapie je ideální volbou pro podporu samoozdravných mechanizmů preventivně, po operaci, úraze, při psychosomatických problémech, k uvolnění stresu, pomáhá při chronické únavěbolestech hlavy, šije, zad, kloubů...

Častými klienty jsou také hypersenzitivní (vysoce citliví) lidé, kteří rychleji zažívají pocity přehlcení a hledají způsob, jak jednoduše "vypnout" a zpracovat své pocity.

Je to zároveň příležitost, jak díky všímavé pozornosti obrácené k sobě začít lépe vnímat fungování svého těla a mysli, svých potřeb hranic. Uzemnit se, pouštět to, co nás může limitovat, přijímat péči, otevřít se a tak se posunout dál na cestě sebepoznávaní, sebepřeměny a objevovaní potenciálu k sebeléčení. Tvořit o něco víc kvalitní, zdravý, vědomý život a vztahy :-) 


Pro koho NENÍ terapie vhodná?

Čerstvé poúrazové, pooperačné stavy v oblasti hlavy a páteře. 

Nemám psychoterapeutické vzdělání, proto si netroufám přijímat klienty se závažnými, neléčenými nebo aktivními psychickými nemoci a problémy. Také lidem, kteří prožili silná traumata doporučuji vyhledat odborníky z oblasti psychologie. 

Kraniosakrální terapie je velmi užitečná také u dětí, avšak já osobně nemám zkušenosti s ošetřováním miminek a dětí. Doporučuji vyhledat terapeuta, který se na děti specializuje. 


Jak probíhá ošetření?

Na začátku zjišťujme váš zdravotný stav a záměr, se kterým za mnou přicházíte. Vysvětluji průběh a cíle terapie, odpovídám na všechno, co vás zajímá. Ideální je vzít si sebou lehké, volné oblečení, ve kterém můžete pohodlně ležet na zádech či boku na lehátku, přikrytí dekou. Podle potřeby společně v průběhu terapie komunikujeme a postupně přikládám ruce na různé časti těla. Skrz dotyk sleduji reakce, vnímám, ve které oblasti je potřeba působit (i několik minut). Existují různé přístupy, já nejčastěji působím na fascie -pojivové tkáně, které obklopují a přepojují celé tělo (svaly, kosti, nervy aj orgány...) a mají tendenci k tuhnutí. Působením jemného, déletrvajícího tlaku dochází k celkovému hlubokému uvolnění někdy podvědomé i v psychické, emocionální , spirituální nebo energetické rovině Záměrem terapeuta je vytvořit nehodnoticí podmínky, důvěru, příjemnou atmosféru, aby tělo klienta "opravovalo" jen ty části a vrstvy, které jsou v danou chvíli připravené. Mohou být přítomné různé vjemy - teplo, brnění, tah, emoce, vzpomínky, vizualizace, aha momenty, očistný plač nebo nic, jen pocit "vypnuté hlavy"... Je to velmi individuální, těžko slovně popsatelný prožitek. Po závěrečném sdílení a rozloučení se je vhodné dopřát si dostatek času  k integraci - nechat relaxaci doznít tak dlouho jak můžete. 


Jak často je potřebné terapii opakovat?

Je to velmi individuální a neexistuje jednoznačná odpověď. Vždy záleží na vašem aktuálním stavu, postoji, co od terapie očekáváte, jak reaguje tělo a jaký z něj máte pocit. Někdo si například dopřeje pravidelnou dlouhodobou kúru, samostatně nebo jako doplněk a podporu společně s dalšími způsoby léčby, někdo přijde když cítí impulz, že to zrovna potřebuje...


Pro bližší informace, konzultaci, objednaní mě kontaktujte zde.